Haber

İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

Bilindiği üzere yeni nesil teknoloji, şu an hayatlarımızın tam ortasında yer alıyor. Öyle ki çoğu bilim insanına göre yapay zeka, gelecekte birçok insan yapımı işi yok edecek, yani devralacak. Yapay zekanın daha şimdiden birçok işi devralması, bu öngörüleri güçlendiriyor. Tabii her ne kadar durum böyle de olsa insan gücünün kaptırmayacağı bazı işler var. Tıpkı insan kaynakları gibi.

İnsansız teknolojiler revaçta olsa da insan kaynakları için doğal olarak insan gücüne ihtiyaç duyuluyor. Şirketlerin yapay zekaya daha erken erişmesi ve daha çok kullanması, insan gücü gerektiren işler için iyiye işaret olmasa da insan kaynakları departmanında durum pek de böyle değil. Yani insan kaynakları, uzun bir süre boyunca insanlar tarafından yapılacak bir iş olacak gibi duruyor.

 

İnsan Kaynakları Nedir?

İnsan kaynakları departmanı, şirketin daha iyi bir şekilde kar etmesi ve olabilecek en iyi seviyede organize olması için çeşitli faaliyetler yürüten departmana denmektedir. Bunlar dışında insan kaynakları departmanının yerine getirdiği daha birçok farklı iş vardır çünkü şirketlerin yürüttüğü projeler limitsiz olduğu için insan kaynakları biriminin de yükümlülükleri limitsizdir.

Her kurumun bir proje ya da herhangi bir şey üretme sürecinde bir insan kaynağına ihtiyacı vardır, konu ne olursa olsun. Sanayi devriminin başlangıcından sonra sık sık dile gelen insan kaynakları, şirket içindeki huzuru sağlamak ve iş ortamında oluşan aksaklıkları düzeltmek için de kullanılır.

Şirket ortamında bazı çalışanlar, birbirlerini sevmeyebilir fakat bu durum, projeleri ve çalışmayı etkilememelidir. Bu gibi durumlarda devreye insan kaynakları girer. Bu tarz birçok benzer sorunun olduğu düşünülürse, insan kaynakları bir şirketin iskeletidir desek yanlış olmaz.

 

İnsan Kaynaklarının Önemi

Her şeyden önce çalışanlar arasında huzuru sağlamak açısından insan kaynaklarının önemi tarif edilemez derecede büyüktür. Bunun dışında organize olma, kar etme ve çeşitli ihtiyaçları giderme konusunda da genelde insan kaynakları birimi öne çıkmaktadır. Son olarak insan kaynakları, şirket içinde hem alt hem de üst kesime hitap edebildiği için önemli olduğu kadar çift yönlüdür de.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.