Haber

İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

İnsan kaynakları, yönetimsel boyutun gelişmesiyle birlikte; İnsan Kaynakları Yönetimi olarak nitelendirilmiştir. Günümüzde her işletmenin kendi bünyesinde insan kaynakları kadroları kurulmaktadır. Gerek çalışanların gerekse şirket sahiplerinin çıkarlarını korumak ile mükellef insan kaynakları yönetimi bir ihtiyaç haline gelerek hızla yayılmıştır.

İnsan Kaynakları Yönetimi; şirket yönetiminde varolan iç ve dış mevzuatlara hakim, stratejik planlama yapabilen, personel seçme konusunda deneyimli, eğitim, motivasyon, ücret ve performans gibi konuları yönetebilecek çalışanlardan oluşmaktadır.

Ayrıca insan kaynakları sadece işe alım ve maaş hesaplaması yapmaz, çalışanların moral ve motivasyonunu arttırıcı etkinliklerin düzenlenmesinde de görev alır. Ayrıca yöneticilerin mobbing gibi ihlalleri yapmamaları için onlara eğitim vererek denetlemesini yaparlar.

İnsan Kaynakları Yönetimi İşe Alım Aşaması

İnsan kaynakları bitmeyecek bir meslek haline geldi. Nitekim günümüzde insan kaynakları yönetimi öyle bir hale geldi ki, her şirketin içerisinde insan kaynakları departmanı bulunmaktadır. Gerek çalıştığı şirketin gerekse çalışanın hakkını koruyan ve gözeten insan kaynakları, kar marjını arttırıcı faaliyet ve stratejilerde de bulunmaktadır.

Ayrıca, insan kaynakları yönetimi personel alımı sağlayabildiği gibi çıkartılması gibi işlemlerde de aktif rol oynamaktadır. Personellerin gelişim süreçleri ile yakinen ilgili olan insan kaynakları, verim alınamayan personellerin iş aktine son verebilmektedir.

Bir personelin işe alınması ise kadrolama, işgören sağlanması ve seçme yerleştirme gibi kavramlar ile de tabir edilebilmektedir. İnsan kaynakları yönetimi işe alım aşaması ise, şirketlerin vasıflarına göre değişmektedir.

İnsan kaynakları yönetimi işe alım aşamasının değerlendirilmesi için, ilgili tüm bölüm yöneticilerinin hemfikir olması gerekmektedir. Çünkü insan kaynakları yönetimi, tüm bölümler ile alakalıdır. İnsan kaynakları yönetimi işe alım aşaması aşağıdaki gibi olmaktadır;

Öncelikle iş profininin hazırlanması gerekir, akabinde başvurunun kabul süreci gelir. Ön görüşme formu doldurulduktan sonra bir takım testlere tabi tutulur. Ardından görüşme sağlanır ve referanslar araştırılmaya başlanır. Tüm süreç tamamlandıktan sonra işe alma kararı verilir. Sonrasında sağlık kontrolü yapılır ve teklif adaya sunulur. Kabul sonucu alınırsa işe yerleştirme sağlanır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Alanında Profesyonel Destek

Globalsad Yönetimi, müşterilerine güvenilir hizmeti kalite ile birleştirerek sunmaktadır. Eğer sizde profesyonel insan kaynakları hizmeti almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

#ik #ikhizmet #ikhizmeti #ikihtiyac #ikhizmetleri #ikyonetim #ikyönetim #insankaynaklari #insankaynaklarihizmetleri #insankaynaklaridestegi #profesyonelik #profesyonelik #profesyonelinsankaynaklari #globalsad #ikisealim #iknasilolunur #ikol #insankaynaklariol #insankaynaklariyönetimi #insankaynakları

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.